نکات مهم در خرید شیرآلات ساختمان

این موضوع باعث شده است شیرآلات هوشمند، خودکار و لمسی در بازار رشد فراوانی داشته باشند، در شیرآلات معمولی معمولا از قطعه ای به نام پرلاتور در انتهای علم شیر استفاده میشود تا هوا را با آب مخلوط کرده و آبی شبیه به کف درست کند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بیشترین مصرف آب شهری مربوط به مصرف آب خانگی است و مؤثرترین اقدام در جهت کاهش مصرف و استفاده درست از آب، انتخاب صحیح و استفاده از تجهیزات و شیرآلات مناسب است. اماکن بهداشتی درمانی یکی از موارد استفاده این نوع پرلاتور می باشد. این در حالی است که رعایت مسائل بهداشتی باعث شده اکثر تولیدکنندگان امروزه از خیر سرب خشک گذشته و بیشتر به استفاده از آلیاژ برنج فکر کنند، چون سرب در صورتی که آبکاری شیر بخوبی انجام نشود در مقابل آب به مرور زمان حل میشود و آلودگیهای خطرناکی برای افراد ایجاد میکند. بهتر است از اسکاج های نرم و اسفنجی استفاده کنید تا خطی روی آن ها ایجاد نشود. از میان این دو جنس برنج بهتر از سرب خشک عمل میکند. در این نوع آبکاری شرکت تولیدکننده، بخش خارجی شیرها را به وسیله اتمهای باردار فلز مورد نظرش مثل کروم، برنز یا هر فلز دیگری که سفارش داده شده باشد، بمباران میکند تا بهطور شیمیایی سطح فلز پایه (فلز بدنه شیر) با فلز مورد نظر پوشیده شود که به آن فرآیند رسوبسازی با بخار میگویند.

به طور کلی شیرآلات از دو جنس آلیاژهای برنج یا سرب خشک ساخته میشوند و تنها روکشهای آنهاست که تفاوتهای ظاهری در آنها ایجاد میکند. شیرآلات عموما از فلز برنج ساخته میشوند. سطوح خارجی آب کروم داده شده است .بعد از جنس فلز مورد استفاده در شیرآلات، آبکاری دارای اهمیت فراوان است که میتواند در مقاومت شیر تاثیر بسزایی داشته باشد و هرچه کیفیت آبکاری بهتر باشد شیرآلات دیرتر فرسوده میشوند. در بخش خارجی یا همان پوشش خارجی شیرهای ساختمانی نیز که توجه اکثر ما را به خود جلب میکند، معمولا کارخانهها از فلزاتی همچون برنج، برنز، مس یا استیل استفاده میکنند که معمولترین نوع آبکاری استیل است و دیگر فلزات برای سفارشهای خاص و منحصربهفرد استفاده میشوند. دسته (stem) و فلکه (handwheel): فلکه با دسته به دیسک وصل میشود؛ معمولاً با چرخاندن فلکه شیر باز یا بسته میشود. از دسته شیرآلات هوشمند می توان به شیرآلات چشمی، لمسی، دیجیتال و ریموت دار اشاره کرد. استفاده از شیرآلات مدل دو فلکه ای سخت تر از مدل اهرمی است و نصب آن نیز مشکل تر است .شیر آلات اهرمی قابلیت تنظیم راحت آب را دارند و هم چنین به علت اینکه راحت تر باز و بسته می شوند کاهنده مصرف آب است و از لحاظ بهداشتی نیز بهتر از مدل دو فلکه است .شیر آلات سنسور دار نوع جدید شیرآلات است که از لحاظ قیمتی بالا بوده اما کاهنده واقعی در مصرف آب است و همچنین کاملا بهداشتی است زیرا هیچ گونه تماسی با دسته شیر رخ نمی دهد.

باز و بسته کردن آب با شیرآلات اهرمی خیلی آسان تر از شیرهای فلکه ایست و کاربری راحت تری دارند. یک دستگیره یا اهرمی راحت تر است. بنابراین از نظر تنظیم فشار آب، خرید شیرآلات اهرمی توصیه میشود. در مدلهای جدیدی که از شیرهای پدالی ارائه شده است، قابلیتهایی مثل تنظیم دمای آب سرد و گرم، تنظیم فشار آب و همچنین پدال جمع شونده نیز در نظر گرفته شده است. شیرهای اهرمی که امروزه تولید آنها بسیار افزایش یافته است، ضمن برخورداری از زیبایی، تنظیم فشار آب را بسیار راحتتر از گذشته کردهاند. علاوه بر کاربری آسان، خرابی شیرهای اهرمی کمتر است. به دلیل کاربری سخت و خرابی زیاد این مدل از شیرآلات کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، مگر در جایی که محدودیت مالی وجود داشته باشد. سنسور در برخی از شیرهای آب بهطور پیشفرض وجود دارد و برخی دیگر نیز امکان نصب سنسور دارند. امروزه اکثر تولیدکنندگان سعی دارند که محصولات خود را از جنس آلیاژ برنج تولید کنند چرا که سرب پس از مدتی دچار خوردگی می شود که هم از نظر بهداشتی زیان آور می باشد و هم شیرآلاتی که از سرب خشک هستند از نظر استاندارد مورد تایید قرار نمی گیرند و غیربهداشتی به حساب میآید.

از آنجایی که مدل های شیرآلات ساختمانی در بازار متنوع است لذا در این قسمت سعی داریم که شما را با انواع شیرآلات ساختمانی و کاربردهای هر کدام آشنا کنیم تا در زمان خرید، بهترین انتخاب را داشته باشید. همانطور که شاید همه ما اطلاع داشته باشیم سرب ماده بسیار خطرناک و سمی است که اگر شیر آلات به خوبی آبکاری نشوند به مرور زمان سرب موجود در شیر آلات آلودگی های خطرناکی برای افراد ایجاد میکنند . بهترین گزینه برای قسمت آشپزخانه منزل شما، شیرهای تک اهرمی است که قابلیت جدا شدن از شیر وجود دارد. شیرآلات اهرمی خود به دو دسته شیرآلات اهرمی تک دستگیره و شیرآلات اهرمی دو دستگیره تقسیم می شوند. همان مدل قدیمی و سنتی با دو دسته جداگانه باری آب گرم و سرد است.امروزه دیگر استفاده از این نوع از شیرآلات مرسوم نیست و فقط مدل های لوکس و مسی یا برنزی آن که موجود است. این دسته از شیرآلات از گذشته های دور تا امروز مورد استفاده قرار گرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید