شیر آلات بهداشتی و نکات مهمی که درباره آنها باید دانست – ایسنا

این مسئله نیز باید موردتوجه قرار گیرد که با توجه به نوع شیر مورداستفاده ممکن است تجهیزات اضافی مختلفی روی آنها وجود داشته باشد اما چهار جزء وجود دارد که تقریباً مشترک در همه شیرآلات است و بهعنوان اصلیترین اجزای تشکیلدهنده یک شیر ساختمانی به شمار میروند. نشیمنگاه یا سیت: یکی دیگر از اجزای مهم شیرآلات، نشیمنگاه آن است. نقش نشیمنگاه مربوط به نگهداری از دیسک در زمان بستن جریان آب است. اساساً نشیمنگاه نقش بسیار مهمی در زمینه آببندی انواع و اقسام شیرآلات دارد. شیرآلات ساختهشده از مس به دلیل ظاهر تیره و جذابیت آنها شناخته شدهاند. همانطور که اشاره کردیم، تولید شیرآلات در دنیای امروز به سمت مدرن شدن حرکت کرده است و تولیدکنندگان در تلاش هستند تا طرحهای جذابتری از شیرآلات را به بازار عرضه کنند. پسازاین که مسئله ذخیرهسازی آب توسط آببندها رایج شد، حالا باید فکری برای انتقال آب به سمت خانهها میشد. یکی از مهمترین مشکلاتی که ساختمان سازی در زمانهای قدیم داشت ، چگونگی انتقال آب به بخشهای مختلف ساختمان بوده است.

همچنین سرب ازنظر مسائل بهداشتی نیز دارای مشکلاتی است و درصورتیکه با آب آشامیدنی ترکیب شود، در درازمدت عوارض خطرناکی را برای افراد به دنبال خواهد داشت. دیسک: دیسک درواقع قطعهای شیر است که پس از بستن آن، جریان آب قطع میشود و همچنین در هنگام باز شدن شیر، جریان آب برقرار میگردد. دسته، استم یا فلکه: یکی دیگر از اجزای مهم شیرها، دسته است که درواقع فرمان باز و بسته شیر از طریق آن به دیسک منتقل میشود. شیر یکطرفه که بهطور خودکار تنها اجازۀ جریان در یک سو را میدهد، اجزای دسته و فلکه را ندارد. بخاطر داشته باشدی که تنوع این پولک ها و نحوه بستن آنها زیاد است. پس از اینکه شیرآلات قبلی را باز کردید بهتر ایت لوله های قبلی را خم تا حد ممکن یک بررسی اجمالی بکنید تا در صورت رسوب گرفتن و یا پوسیدگی زیاد در همان زمان اقدام به تعویض لوله های قدیمی با جدید بکنید. البته باید به این نکته نیز اشارهکنیم که در شیرآلات هوشمند کنونی دیگر خبری از دسته نیست و از طریق سنسورهای نوری فرمان باز و بسته کردن شیر صادر میشود. در ادامه قصد داریم شما را با ده نکته که در خرید شیرآلات باید به آن توجه کنید، آشنا سازیم تا بتوانید خریدی مناسب داشته باشید.

شناخت این دستهبندیها به شما کمک میکند که بتوانید شیرآلات موردنظر خود را بهدرستی انتخاب کنید و نهایت بهرهبرداری را از خرید خود داشته باشید. بنابراین یکی از اولین مواردی که بایستی در خرید شیرآلات بهداشتی به آن توجه داشته باشید، جنس بدنه به کار رفته می باشد. بدنه شیرآلات معمولاً از آلیاژ برنج ساخته می شود. در حال حاضر در بسیاری از پروژههای ساختمانی دیگر از شیرآلات با روکش روی استفاده نمیشود. بهطورکلی پنج نوع روکش مرسوم وجود دارد که برای انواع شیرآلات مورداستفاده قرار میگیرد. فلز روی همان فلز معروفی است که برای گالوانیزه کردن ورقهای فولادی مورداستفاده قرار میگیرد. بسیاری از شیرآلات نسل قدیم در این دسته قرار میگیرند و درگذشته مصارف بهمراتب بیشتری در مقایسه با امروز از این گروه از شیرآلات به عمل میآمد. همچنین به هر میزان که آلیاژ برنج بیشتری در بدنه به کار رود، قیمت شیرآلات بیشتر میشود. البته باید در نظر داشته باشید که این ویژگیهای مثبت باعث شدهاست که خرید شیرآلات با روکش کروم، هزینه تمامشده بیشتری در مقایسه با سایر شیرآلات داشته باشد.

در هنگام باز کردن شیرآلات قبلی در نظر داشته باشید که اتصالات قبلی شیر شل نشوند. موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که هر نوع شیرآلاتی ارزش هزینه کردن و خرید ندارند. در واقع اگر شیرآلاتی چنین کاری بکند، باید خرید آن را فراموش کرد. اگر به دنبال خرید شیرآلات ارزانقیمت هستید، پیشنهاد ما به شما تهیه شیرآلاتی است که از فلز روی بهعنوان روکش آنها استفاده میشود. شیرآلات قدیمی را معمولاً از سرب تولید میکردند اما به دلیل نقطهضعف سرب در خصوص خوردگی زودهنگام، باعث شد که در حال حاضر آلیاژ برنج به جایگزین مناسبی برای آن تبدیل شود. البته در سالهای اخیر روکشهای بهتری در مقایسه باروی شناساییشده است که باعث کم شدن استفاده از روی بهعنوان روکش شیرآلات شدهاست. درباره خرید شیرآلات هوشمند نیز در ادامه بیشتر صحبت میکنیم. در ادامه لازم است تا در خصوص روکشهایی که روی شیرآلات اعمال میشوند، بحث کنیم. شیرآلات اهرمی ازنظر قیمت تمامشده در جایگاه میانی قرار میگیرند و شیرآلات هوشمند در ردیف گرانترین شیرآلات به شمار میروند. شیر آب از مهمترین تجهیزات خانه است که کاربرد بسیاری دارد و در چهار دسته کلی شیر روشویی، توالت، شیر حمام و ظرفشویی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید